Palsson – Islandia, Portugalia, Mozambik

Niedawno pisaliśmy o Arim – świeżo upieczonym reprezentancie Rosji i nowej postaci w zestawieniu ciemnoskórych reprezentantów europejskich państw. Niedawno jednak uświadomiliśmy sobie, że umknęła nam jedna figura w tej wyliczance. Jegomość ów akurat dzisiaj świętuje swoje urodziny. To VICTOR PALSSON (ur. 1991) – reprezentant Islandii!

Tutaj w niebieskiej koszulce. Fakt, że nam on umknął jest dla nas samych o tyle zaskakujący, że Palsson to znany grajek. W swoim portfolio ma występy w naprawdę solidnych klubach – szkocki Hibernian, amerykański New York Red Bulls, holenderski NEC Nijmegen, szwedzki Helsingborgs IF, duński Esbjerg, szwajcarski FC Zürich, a od początku 2019 roku występujące w 2. Bundeslidze SV Darmstadt 98.

Palsson jest synem Islandki i Portugalczyka, jego dziadek zaś pochodzi z Mozambiku. Piłkarz urodził się jednak w Reykjaviku i tam grał w piłkę aż do osiągnięcia pełnoletniości. Później przeniósł się na Wyspy Brytyjskie – najpierw do juniorów Liverpoolu, a później do Szkocji.

Pomimo tych wszystkich wojaży Palsson zawsze był wierny reprezentacji Islandii. Występował w jej drużynie U-17, U-19 i U-21. W dorosłej kadrze zadebiutował 4 czerwca 2014 roku w wygranym 1:0 towarzyskim meczu z Estonią. W chwili obecnej na jego liczniku znajduje się 11 meczów w narodowej drużynie. Choć nie wystąpił na rosyjskim mundialu, to później zaliczył trzy spotkania w Lidze Narodów. W el. EURO 2020 znów jednak poza składem.

Wielokulturowość, którą nosi w sobie Palsson pięknie objawia się także w jego kompetencjach językowych. Śledząc jego osiągnięcia obejrzałem także kilka wywiadów, których udzielił przy różnych okazjach. Robił to po szwedzku, angielsku i niemiecku. A pewnie zna też islandzki i portugalski. Oklaski dla niego.

Tym samym, po wykreśleniu Islandii, na liście europejskich państw, w których nie występowali jeszcze ciemnoskórzy zawodnicy pozostały: Albania, Andora, Białoruś, Czarnogóra, Estonia, Gibraltar, Gruzja, Kazachstan, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Rumunia, San Marino, Słowenia, Serbia oraz Kosowo.

P.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *