Gdzie są chłopcy z tamtych lat – Świt: 5 lat później

Dwa miesiące temu minęło 5 lat od słynnej afery barażowej związanej z meczem Szczakowianka Jaworzno – Świt Nowy Dwór Mazowiecki. 31 lipca 2003 roku PZPN dożywotnio zdyskwalifikował 6 zawodników Świtu – Rutę, Krzętowskiego, Warszawskiego, Zawadę, Lewnę i Miłkowskiego

(bramkarz Peskovic zawieszony został na rok, jako że poszedł na współpracę z PZPNem) – posądzonych o sprzedanie barażów. Śledztwo pełne było niedociągnięć, często zakrawających nawet o absurd (drużyna z Nowego Dworu w nagrodę za to, że sprzedała mecz… została przeniesiona do I ligi), wielu podejrzeń jeszcze nie wyjaśniono (np. roli Macieja Bykowskiego w procederze), ale dla PZPN-u ważne były konkrety – jest przekręt, muszą być i ukarani. Nie chcę dowodzić winności lub też niewinności szóstki zawodników ze Świtu. Świadczą przeciwko nim liczne fakty, jak choćby nagranie z domu Warszawskiego:

PIŁKARZ X: Od Rafała [Ruty – przyp. red.] są pieniądze przed meczem. Tylko że musi być 2:0 do przerwy. Jeżeli nie będzie oddajemy 400 [tys. zł] i mamy przeje…

PIŁKARZ Z: I tak mamy przeje…

PIŁKARZ X: Ruta ma potężne problemy. Czy zostajemy przy sytuacji 4:4 [prawdopodobnie chodzi o sposób podziału pieniędzy], ale więc jak wolicie. Rafał ma najbardziej przeje… z nas, bo naprawdę to on się pier… [nagranie przerywa dzwonek domofonu]

GŁOS: Weź to, k…, wyłącz!

PIŁKARZ X: Informacja od Rafała jest, że wiesz…

PIŁKARZ Z: No, że Rafał zawiózł te pieniądze temu gościowi, ale gość je oddał. I Rafał ma te pieniądze w domu.

PIŁKARZ Y: Chodzicie i pier…, że było 300 tysięcy, że stówa zginęła – i pewnie myślicie, że ktoś ją podp…

PIŁKARZ A: G. [tu pada trudne do zidentyfikowania nazwisko lub pseudonim] przyniósł taką wiadomość [kilka osób, wyraźnie zdenerwowanych, przekrzykuje się wzajemnie].

PIŁKARZ Y: No dobra. Ale każdy z was teraz myśli, k…, że pewnie ktoś tam przytulił. Krzętek, Rafał, Warszawa, ja [Maciej Krzętowski, Rafał Ruta, Adam Warszawski]?

PIŁKARZ Z: Teraz, k…, nikt nikogo nie straszy. Naprawdę Rafał ma przep… I nie ma teraz wpływu na to [Ruta został wyrzucony z drużyny przez prezesa Świtu przed meczem rewanżowym].

PIŁKARZ X: Jeżeli my mu nie pomożemy, to…

PIŁKARZ Z: Tak robimy, żeby było dobrze…

PIŁKARZ Y: Tak sobie narobił bagna, bo Szymański [prezes Świtu] i wszyscy chodzą i pier… [rozpowiadają publicznie]

PIŁKARZ Z: Szczakowianka współdziałała z pośrednikiem. Bała się dać pieniądze, że ich wyj…my w powietrze [oszukamy], że weźmiemy pieniądze i będziemy grać normalnie. Zabezpieczyli się gościem. Ten, k…, nam sprzedał temat. Całą sprawę nakręcał on!

PIŁKARZ B: A co nas interesuje mafia! No dobra, Miły [Grzegorz Miłkowski], a jak sobie wyobrażasz, że ja będę miał piłkę dwa metry od bramki, i co mam zrobić?

PIŁKARZ Y: No, k…, co masz zrobić? Normalnie się tak gra, żebyś nie był dwa metry przed bramką.

PIŁKARZ B: A jak będzie taka sytuacja, że będzie 2:0 do przerwy, a się skończy 2:1 dla nich [przy takim rezultacie awansowałby Świt]?

PIŁKARZ Y: Nie, nie. Nie może być inaczej. Ma być 2:0 do przerwy dla Szczakowianki, rozumiesz?

Źródło: http://www.gazeta.pl
Dziennikarze Gazety, członkowie PZPN i działacze Świtu rozpoznali wszystkie głosy nagrane na taśmie, ale z przyczyn prawnych nie mogą ujawnić nazwisk ich właścicieli.

Po pewnym czasie PZPN zmniejszył rozmiar kary do dwóch lat. Interesowało mnie zawsze jak czuła się szóstka "bohaterów" tej afery, gdy sprawa wyszła na jaw. Jak zareagowały ich rodziny? Czy mieli śmiałość spojrzeć żonom w oczy? Czy znajomi przestali się do nich odzywać? Ostracyzm społeczności futbolowej był oczywisty. Posypanie głów przez zawodników jednak nigdy nie nastąpiło. Może się czuli źli, że sprzedaje wielu, a złapano tylko ich. Może zarechotali, gdy przeczytali niedawno, że ich były prezes Wojciech S. trafił do aresztu za handel meczami podczas swego pobytu w Widzewie. Może tęsknią za dużą piłką. A może tak naprawdę nas wszystkich wykiwali i miewają się świetnie?

Tak naprawdę znaną postacią z opisanej szóstki był ówczesny kapitan Świtu Rafał Ruta – wieloletni I-ligowiec, przede wszystkim w Stali Mielec i Polonii Warszawa. Podobno w opisywanej aferze stanowił centrum dowodzenia – to jego przed rewanżem zawiesił prezes wietrząc niecny proceder. Złapany niemal za rękę, wyparł się wszystkiego. Zawieszony przez PZPN wyjechał do USA, by grać w polonijnej Polonii Mielec Chicago.

Obecnie jest tam trenerem. Z dziennikarzami nie rozmawia. Szkoli tez dwójkę swoich synów na dobrych piłkarzy.

Inny znany ligowiec (98 występów dla Górnika Zabrze) Maciej Krzętowski zakończył karierę – nawet po odbyciu karencji nie mógł znaleźć żadnego klubu, choć zanim afera wybuchła był już jedną noga w mającej mocarstwowe plany Koronie Kielce. Karierę również zakończył, po krótkim epizodzie w Arce Chicago, Grzegorz Miłkowski.

Maciej Lewna i Adam Warszawski, choć postępowali w innym duchu, ich drogi na chwilę się splotły. Otóż pomimo dyskwalifikacji postanowili grać w futsalowej Chojniczance Chojnice. PZPN po interwencji mediów zabronił im jednak występów nawet na tym poletku.

Lewna to najbardziej butny element Cudownej Szóstki – wygrażał trenerowi, prezesowi, PZPNowi, całemu światu. Za Rutę ręczył własną głową, sam czuł się kozłem ofiarnym, fatalnie wmanipulowanym w zbrodniczy proceder. Nie mogąc grać w Polsce nawet na hali, udal się od razu do Austrii. Tam gra w amatorskich zespołach aż do dziś.

Warszawski z kolei okazał najwięcej pokory. Wielokrotnie się odwoływał od wyroku, pisał apelacje, błagał wręcz PZPN, aby mu pozwolił grać, tłumacząc się trudną sytuacją materialną. Przebąkiwał nawet o możliwości przyznania się do winy, byle tylko władze go odwiesiły – PZPN jednak się nie ugiął. Obecnie kopie piłkę w Starcie Otwock, dzieki uprzejmości swojego kolegi Dariusza Dźwigały.

Najmniej znany z całego towarzystwa Marek Zawada, po odbyciu kary gra obecnie w III lidze w Concordii Elbląg.

Może by chłopaki nie zrobiły wielkich karier. Może by nie zarobiły kroci na boisku. Ale zastanawiam się czy cała ta akcja "Baraż" miała w ogóle dla nich sens. Kilka złotych zawsze się przyda, jasne. Ale pewne rzeczy są chyba cenniejsze niż pieniądze.

P.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *